Yeni bir girişimci ya da bir tecrübeli bir işletmeci olmanız fark etmez... Bazen işler sarpa sardığında yönünüzü bulmak ve gemiyi o rotaya yönlendirmek kolay değildir. İşte böyle zamanlarda işe yarayacağını düşündüğümüz, iş dünyasınca kabul edilen bazı ipuçlarını derledik..

1. Hizmet ya da ürünleriniz arasında en karlı olanına yoğunlaşın. Eğer yaratabiliyorsanız bu ürün ve hizmetler için destek yaratın. Size kar getirmeyen ürün, hizmet veya müşterilerinizi sıkı takibe ve değerlendirmeye alın.
2. Hissedarlarınız ve kredi verenleriniz ile irtibat halinde olun, olumlu ilişkiler yürütün. Zor zamanlarda size güvenmeleri ve destek olmaları için onlara gerçek sebepler gösterin.
3. Maliyetleri azaltmada ekibinizi dinleyin. Çalışanlarınıza maliyetleri azaltmanın önemini anlatın ve hangi alanlarda tasarruf sağlanacağı konusunda onlardan görüş alın. Ne de olsa operasyonu onlar yürütüyor ve sizin göremediğiniz gereksiz maliyetleri gösterebilirler.
4. Finansal tabloları öğrenin ve öğretin. Her bir kalemin oluşma nedenini ve neticelerini iyi anlayın, bunları kontrol altında tutun.
5. Nakit akışınızı kontrol edin. Müşterilerinizin ödemelerini takip edin. Erken ödemeler için indirim uygulayabilir, .
6. Ödemeleriniz, kredi borçlarınız her zaman takibinizde olsun.
7. İşiniz için değer yaratmayan tüm operasyonları şirketinizin bünyesinde yürütmek yerine daha az maliyetli bir alternatif olan outsource edin – dış tedarikçilere verin.
8. Santral ve sekreterlik hizmetlerini Desktech Sanal Sekreterlik’ten alın; %90’a varan oranlarda kar edin. Daha ekonomik ve daha profesyonel bir sekreterlik hizmeti için bizi arayın.